V pátek a v sobotu nás čeká první úvalské referendum. Emoce pracují a evidentně se jimi nechal těsně před hlasováním unést i samotný autor nápadu referenda o koupališti – starosta Petr Borecký.
To by samo o sobě nebylo nic špatného, ale způsob jakým prezentoval svůj názor je na pováženou. Čtenáři „oficiálního“ městského facebookového profilu tak namísto pokud možno objektivního zpravodajství o současném i budoucím dění ve městě dostali nálož tendenčních výroků, jednostranných kalkulací a subjektivních názorů. Takové texty patří na osobní stránky či profily zastupitelů a jejich stran a spolků. V případě výstupu pana starosty (a několika zpětně spolupodepsaných zastupitelů) jsme nuceni označit jeho postup za zneužití informačních kanálů města.

koupaliste-6Pan starosta navíc ve svém článku zesiluje varování o bahnitých ulicích, ale těsně před referendem přidal i další, a nutno říci že velmi tendenční, argument, a sice že děti nebudou mít školu a školku! Vše potom podkládá účelově navyšovanými vysokými náklady na rekonstrukci koupaliště.

Město pod vedením současného starosty si hodlá k současným cca 77 mil. Kč půjčit dalších 120 mil. Kč. Spolu s výnosy z daní použitelnými na investice se blížíme celkové částce 160 mil. na investice. Je nějakých pět procent této částky tak fatální, že kvůli tomu nebudeme schopni zateplit budovu školy?

Přitom byly těsně před referendem provedeny další zkoušky bazénů a hlavně rozvodů a díky tomu víme, že bazény stačí jen natřít a opravit/obnovit filtraci. Pokud by se šlo cestou skromné, ale kvalitní opravy, dostaneme se na částku 5-7 mil. Kč a koupaliště bude způsobilé dalších let provozu.

Ano, zbudování velkého parkoviště si vyžádá další náklady, ale to může sloužit i jako P+R pro vlakové spojení do Prahy a se zprovozněním koupaliště přímo nesouvisí, to jen pan starosta hledá všechny dostupné, byť i nesmyslné, argumenty. Ano, můžeme si koupit, tak jak on píše, nerezové vany za 10 mil., postavit sprchy za 4,5 mil., domek na filtraci za 5,5 mil. Kč atd. atp., ale skutečně je to potřeba?

Zajímavé je také srovnání s dalšími projekty města, které také nejsou nutné, ale nikde se o nich nemluví. Vodní prvky na náměstí 5,5 mil. Kč, 3 x hřiště za milion (mohlo být s dotací), street art apod. Proč i těchto investicích nerozhodují občané?

Jasně se od počátku hlásíme k tomu, že lze udělat levnou rekonstrukci koupaliště, která neohrozí ani rekonstrukce školy ani rekonstrukce ulic. Vyhrocená debata před referendem je zbytečná, ale měla být nastartována ze strany pana starosty dlouho předtím, než vůbec k rozhodnutí o vyhlášení referenda došlo. Jestliže se starosta města rozhodl, že rekonstrukce koupaliště je momentálně nad síly našeho města, měl to primárně vysvětlit zastupitelům, nic takového ale neudělal, právě naopak. Nesouhlasíme však s jeho postupem, kdy vyhlásil referendum, vzletně deklaroval ať se občané rozhodnou jak chtějí a nyní je poněkud schizofrenně skrze veřejné (tudíž mnohým občanům navozující pocit objektivnosti) informační kanály ovlivňuje tendenčními a zavádějícími výroky.

Zastupitelé PRO Úvaly

k odpovědi se připojila i zastupitelka Helena Váňová

Update: pan starosta v diskusi pod kritizovaným článkem posléze omezení financování školství v návaznosti na případnou rekonstrukci koupaliště vyloučil.