Před pár týdny byl ohlášen tzv. rozpad koalice, ale k žádnému faktickému rozpadu ve skutečnosti nedošlo. Z koalice vystoupila ČSSD, za kterou byli zvoleni 2 zastupitelé, jenže jeden z nich, místostarosta Pokorný, ze strany obratem vystoupil a tak současná radniční koalice udržela většinu 8 hlasů a kompletní obsazení Rady města.

Tedy jede se dál a žádná změna, jen nesmí při hlasování chybět žádný koaliční zastupitel. Od voleb platí, že hlas pro program ODS a ČSSD byl vlastně hlasem pro starostu Petra Boreckého a z programu ODS a ČSSD nezbylo nic.

Proč ale ČSSD dělá tento krok teď a proč zrovna takto? A proč vystoupil místostarosta Pokorný?

Evidentní změna kurzu nastala po vstupu zastupitelky Váňové do ČSSD (dříve nezávislá s podporou TOP09 a ještě dříve ODS). Od té doby byla úvalská ČSSD více rezervovaná ke starostovi, důvody uváděné v dopise oznamujícím vystoupení jsou více či méně zástupné. Velkou část z nich jsme jako opozice kritizovali již během jejich vzniku, ale v té době ČSSD mlčela a starostu podporovala.

O motivech místostarosty Pokorného se můžeme pouze dohadovat. Nabízejí se samozřejmě různá zdůvodnění a hned tím prvním je finanční motivace; proti tomu by jistě zastánci současného vedení namítali, že pan místostarosta „nechce odcházet od rozdělané práce“ nebo „preferuje stabilní chod radnice před partajničením“ apod. Každopádně vzhledem k pozici místostarosty je zastupitel Pokorný mnohem blíže starostovi a tak pravděpodobně postupně přejímá spíš jeho náhled na věci, než náhled stranické buňky ČSSD.

Poněkud humorným pak shledáváme stanovisko ODS, která ve svém vyjádření deklarovala, že jí „nepřísluší zkoumat“ skutečné důvody odchodu ČSSD z koalice. Tedy pokud vás náhle opustí smluvní partner, tak vám podle místní ODS nepřísluší zkoumat důvody. Co na to říci? Asi že méně (frází) je někdy více…

A jak tedy bude dál postupovat starosta s ODS a panem Pokorným?

Pravděpodobně žádná změna nenastane. ODS bude pokračovat v koalici (ať už ze setrvačnosti, nebo pro osobní zájmy některých svých zástupců), starosta města bude realizovat své projekty, které bude tu a tam (pokud bude mít zrovna náladu) s někým konzultovat (tu občané, tu zastupitelé), ale většinou si to nakonec udělá po svém a konečné rozhodnutí s nikým konzultovat nebude.  A tak se třeba dočkáme dalšího referenda, které vyhlásí přes facebook, na poslední chvíli si u něj sám upraví otázku a u kterého bude doufat, že se k němu dostaví málo občanů a bude jej moct jako neplatné  ignorovat.

Závěrem by snad dalo říci, že základní chyba je v manažerském vedení ze strany starosty města, který tlačí velké množství projektů současně a zároveň zbytečně velkou silou a nedostatečně informuje o tom, co, jak, proč a za kolik dělá. Občané (a jejich zastupitelé) pak mají oprávněný pocit, že starosta si dělá, co chce. Vyjádření ve stylu „ já nic vysvětlovat nebudu, moje počínání zhodnotí voliči ve volbách“ je možná snadné a líbivé, ale pro dobré politické prostředí ve městě jen těžko přijatelné. Starosta prostě musí občany svého města přesvědčit, že to co dělá je pro ně a pro jejich dobro a pokud na toto rezignuje, přestává být dobrým starostou.